Wo rk Po in t

Uzaktan Daha Verimli Çalışmak İçin Tüyolar

WorkPoint tarafından0 dk okuma süresi 19 Ekim 2023
Uzaktan Daha Verimli Çalışmak İçin Tüyolar
Yazıdaki Konu Başlıkları
Uzaktan çalışma ya da remote working, iş dünyasında giderek yaygınlaşıyor. Birçok gelişmiş ülkede, iş yerinde bulunmayı gerektirmeyen pozisyonlar için uzaktan çalışma esnekliği bulunuyor. 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi ise bu uygulamanın artmasına neden oldu. Diğer taraftan pandeminin bu etkisinin kalıcı olacağını düşünenlerin sayısı hiç de az değil. Peki evden/uzaktan çalışmada motivasyonu artırmak için neler yapmak gerekir?

Uzaktan Nasıl Verimli Çalışılır?

Uzaktan çalışma kavramının en büyük handikapı, çalışanın ev ortamında iş motivasyonunu koruyamayacağı riski. Diğer bir ifade ile ev ortamı, herkes için bir çeşit dinlenme/rahatlama çevresi ve dolayısıyla evinizde ofiste olduğu gibi sizi çalışmaya iten ve motivasyon veren çevresel etkenler bulunmuyor. Bu da motivasyonun kaybolmasına ve daha verimsiz çalışmanıza yol açabiliyor. Peki, evde de verimli çalışmak için ne yapmalı?
  • Yaptığınız işi ciddiye alın.Uzaktan verimli çalışmak için ilk kural işinizi ciddiye almaktır. Yani, evden çalışmayı tatil ya da mola gibi düşünmemelisiniz.
  • Ekibinizle iletişimde kalın.Evden çalışmanın ofiste olmaktan en büyük farkı, çevrenizde ekip arkadaşlarınızın olmaması. Evde çalışırken, yanınızda ya da karşınızda kimse olmaması, motivasyonu düşüren en büyük faktörlerden biri. Ancak bu hissi alt etmek için online platformlarda ekip arkadaşlarınızla iletişim kurmayı ve yaptığınız işte birlikte çalışmayı ihmal etmeyin. Bu aynı zamanda çalışma saatlerine otomatik olarak uyum göstermenizi de sağlayacaktır.
  • Ortak dosyalarınızı güncel tutun. Çalışmanızda asenkron iletişim araçları ya da ortak paylaşım platformları kullanıyorsanız buradaki bilgilerin her zaman güncel olmasına dikkat edin. Böylece çalışma arkadaşlarınız, çalıştığınız işte hangi adımda olduğunuzu kolaylıkla takip edebilecektir. Tüm ekibin üzerinde çalışılan işte hangi aşamada olduğunu bilmesi, ekip içi iletişimi de etkili hale getirecektir.
  • Planlama yapın.Uzaktan çalışırken, kimsenin sizi kontrol etmediğini ve elinizdeki işi istediğiniz zaman yapabileceğinizi düşünme tuzağına düşmemelisiniz. Bu düşünce verimsiz çalışmanın ve daha kısa sürede bitirebileceğiniz işleri çok uzun sürelere yaymanın ilk işaretidir. Bu da zamanınızı boşa harcamanıza neden olur. Uzaktan çalışırken, kendiniz için planlama yapmaya özen gösterin. Belirli aralıklarla planın neresinde olduğunuzu kontrol etmeye özen gösterin.

Uzaktan Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

Uzaktan verimli çalışmak için dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir diğeri ise fiziksel ortam. Evinizde kendinize bir çalışma odası ya da çalışma köşesi belirlemek işinizi kolaylaştıracaktır. Belirlediğiniz alanda, dikkatinizi dağıtacak eşyaların olmamasına dikkat etmelisiniz. Yemek ya da çay kahve molalarını çalışma alanınız dışında geçirmeye çalışın. Böylece, çalışma köşenizin sadece iş yapmaya özel olduğu fikri, bilinçaltınıza daha hızlı bir şekilde yerleşecektir. Uzaktan çalışma, sanal ofis ya da paylaşımlı ofis uygulamalarının yaygınlaşması sonucunda gün geçtikçe daha da popüler hale geliyor. Siz de sanal ofis ya da paylaşımlı ofis seçenekleri ile prestijli bir iş adresine sahip olmak için teklif alabilirsiniz.
Sana yakın lokasyonlar burada! Şimdi tıkla.