Wo rk Po in t

Tükenmişlik Sendromu ve Serbest Meslek

WorkPoint tarafından0 dk okuma süresi 19 Ekim 2023
Tükenmişlik Sendromu ve Serbest Meslek
Yazıdaki Konu Başlıkları
Mükemmeliyetçi, şiddetli rekabetin ve yüksek hızlı iletişimin olduğu global bir ortamda yaşıyoruz. Bu nedenle kendine çalışmak isteyen ve hizmetlerini dünya çapında her noktaya ulaştırabilen insanların sayısı gittikçe artıyor. Kendine çalışmak isteyen yani serbest meslek icra ederek kendi işinin patronu olmak isteyen kişiler de bu zorlu piyasa içerisinde tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya kalabilir. Tükenmişlik denildiğinde aklınıza direkt olarak iş yükünden bıkmış ve yorulmuş, aniden bir depresyona yakalanmış bir ofis çalışanı gelebilir. Ancak tükenmişlik aniden oluşan bir olay değildir. Kendine çalışmak veya bir ofis çalışanı olmak fark etmeksizin tükenmişlik sendromu kişilerin zihinlerinde devam eden karmaşık sürecin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Kısacası tükenmişlik, bir günde ortaya çıkan bir olgu değildir. Zihninizin ve vücudunuzun size verdiği sinyalleri dikkate almadığınızda uzun bir süre boyunca yavaşça gelişerek ortaya çıkan bir sendromdur. Kendine çalışmak deyimi çok basit ve heyecanlı gelebilir, ancak doğru bir çalışma ortamına sahip değilseniz tükenmişlikten kendinizi koruyamayabilirsiniz. Kendi işinin patronu olmak başlarda heyecanlı ve yenilikçi bir deneyim olabilir. İş yükünüz arttıkça ve bedeniniz ile zihninizin size verdiği uyarıları dinlemedikçe, belirli sonuçlarla karşılaşma ihtimaliniz çoğalır. Bu nedenle özellikle kendine çalışmak ve kendi işinin patronu olmak isteyen kişiler tükenmişlik kavramını iyi anlamalı ve doğru stratejiyi izlemelidir.

Tükenmişlik ve Belirtileri Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tarafından yapılan tanımlamaya göre tükenmişlik başarılı bir şekilde yönetilemeyen kronik iş yeri stresinden kaynaklanan hem fiziksel hem de psikolojik tükenme sendromu şeklinde açıklanabilir. Bu tükenmişlik sendromu çeşitli teorik kapsamlarda incelenir. Tükenmişliğin verimliliği ve üretkenliği azalttığı da gözlemlenmiştir. Yüksek stres ve iş amaçlarının kişinin değerleri ile doğru şekilde eşleşmemesinden dolayı kaynaklanabilir. Bu nedenle kendine çalışmak ve kendi işinin patronu olmak isteyen kişiler değerlerini doğru şekilde tanımlamalı ve bu değerler üzerinde çalışarak yaptıkları işi buna uyumlu hale getirmeye çalışmalıdır. Davranışsal tükenmişlik belirtileri: İşe olan ilginin ve motivasyonun azalması, işe alaycı bir tavır alınması, mesleki kapasitenin azaldığını hissetmek, çözüm bulamama, konsantre olamama. Duygusal tükenmişlik belirtileri: Duyguları yönetmede zorluk, işe karşı öfke ve memnuniyetsizlik duyma, genel sinirlilik hali. Fiziksel tükenmişlik belirtileri: Birden fazla bölgede ağrı hissetme, yorgun ve bitkin olma, normalden daha sık şekilde hasta olma.

Kendi İşinin Patronu Olmak İsteyen Kişilerin Tükenmişlik Yaşama Olasılığı Neden Daha Yüksektir?

Kendine çalışmak başlangıçta herkese hoş gelse de birçok sorumluluk almanızı gerektiren bir durumdur. Gelire bağımlı bir durumda çalışmak zorunda kalırsınız ve çalışmadığınız dönemlerde kazancınız oldukça düşer. Bu durum ise serbest meslek sahibi kişilere hem fiziksel hem de psikolojik olarak büyük bir baskı uygular. Kendi işinin patronu olmak isteyen kişiler birçok görevi aynı anda yapmak ve sürekli şekilde müşteriler ile temas halinde olmak zorunda kalabilirler. Kendine çalışmak basit gibi görünse de başlangıçta bir ekibiniz olmayacağı için oldukça büyük bir iş yükü altında kalırsınız. Bu durum ise iş-yaşam dengesini ayarlayamamanıza ve dolayısıyla tükenmişlik sendromuna yakalanmanıza sebep olabilir.

Tükenmişlikten Korunmak için Neler Yapabilirsiniz?

Kendine çalışmak isteyenler özellikle müşterileri arttıkça bir destek ekibinden yardım alarak iş yüklerini azaltabilirler. İş yükünüzün azalması, stres ve kaygı seviyenizi de azaltarak sizi rahatlatacaktır. Zor durumlarda yardım isteyebileceğiniz bir ekibinizin olması işlerinizin aksamasını da engelleyecektir. Profesyonel bir koç ve psikolog yardımı alın, günlük iş-yaşam dengenizi doğru şekilde kurduğunuzdan emin olun. Kendinize zaman ayırmak ve kişisel becerilerinizi sürekli şekilde geliştirmek tükenmişlikten kaçınabilmenizi sağlar. Koçunuz ile iş değerleriniz üzerine odaklanabilir ve gözden kaçırdığınız temel inançlarınız üzerinde değişimler yapabilirsiniz.
Sana yakın lokasyonlar burada! Şimdi tıkla.