Wo rk Po in t

Sürekli Ertelemenin Üstesinden Nasıl Gelinir?

WorkPoint tarafından0 dk okuma süresi 19 Ekim 2023
Sürekli Ertelemenin Üstesinden Nasıl Gelinir?
Yazıdaki Konu Başlıkları
Motive kalarak daha fazla iş yapmak, çalıştığımız gün boyunca projemize odaklanmak, yapmak istediklerimizi ve sorumluluklarımızı gerçekleştirmek hepimizin istediği şeyler arasında yer alır. Çoğumuz bu maddeleri hayatımız boyunca sürekli olarak yapmak isteriz ama tüm bu isteklerimize rağmen ertelemek çok daha basit gelir. Peki, aksiyon almaktan neden kaçınırız ve ertelemek(procrastination) nedir? Procrastination yani ertelemek, yapmamız gerektiğini düşündüğümüz eylemleri yapmama eğilimi olarak açıklanabilir. Genellikle procrastination yapmak zorunda olduğunuz işlerle ilgili bazı endişelerinizin olmasından kaynaklanan bir olgudur. İşiniz ile ilgili endişelerinizin olması, bu sorunu aşana kadar sürekli şekilde ertelemek istemenize sebep olur. Bu hareketsizlik döngüsü ise hepimize tanıdık gelmiş olabilir. Modern çalışma ve öğrenim hayatında herkesin sorumlulukları ve bu sorumlulukları yerine getirmeleri gereken son teslim tarihleri var. Buna rağmen çoğu birey yapmaları gereken eylemleri ertelemek için çeşitli bahaneler üretebiliyor. Procrastination teriminin temelinde yatan ironi ise şu şekilde açıklanıyor; bir kişi yapacağı çok fazla işi var ise erteleme eylemine daha eğilimlidir. Bu durum araştırmacılar tarafından bireyin çok fazla işinin olmasının endişe yarattığı ve bu endişe yüzünden eyleme geçememesinden dolayı ertelemek istemesi şeklinde açıklanıyor. Ertelemek sadece modern hayatta olan bir eylem değil, geçmiş medeniyetlerden günümüze gelen bir davranış biçimi.

Ertelemek(Procrastination) Nasıl İşliyor?

Hepimiz bir şeyleri ertelemek istiyor ve bu içgüdü ile mücadele ediyoruz. En büyük sorumluluklara sahip olan üst düzey yöneticiler ve işletme sahipleri bile erteleme eylemi ile mücadele eder. Genel olarak her birey hiçbir sorumluluğunu ertelemek istemez ve erteleme eylemini bilinçli olarak uygulamaz. Ertelemek bilinçli veya bilinçsiz şekilde yapılması fark etmeksizin kişiye bir zevk vermez. Psikologlar, erteleme eğiliminin sağlığı kötü etkilediğini ve endişeyi artırdığını söylüyor. Çalışmaktan kaçındığımız ve bu eylemi ertelediğimiz süre boyunca kötü hissederiz. Peki, ertelemenin üstesinden nasıl gelinir? Yaratıcı ve motive bir ruh haline birden geçememeniz gayet normal bir durumdur. Bu ruh haline rahat bir şekilde geçebilseydiniz sürekli erteleme davranışında bulunmamanız da gayet kolay olurdu. Öyleyse bu ruh haline geçebilmeniz ve ertelemek istememeniz için hedeflerinizi daha ulaşılabilir hale getirmeniz gerekiyor.

Küçük Başlayın Büyük Bitirin

İlk adımı atmak her zaman en zorlu kısımdır. İlk adımı atmadığınız durumlarda erteleme davranışında bulunmak için zihniniz size çeşitli oyunlar oynayabilir. Egzersiz yapmaya başlamadan ısınmak gibi bir işe başlarken küçük bir adım atmak gerisinin gelmesini kolaylaştıracaktır. Zorlu bir projeye başlamakta zorlanıyorsanız küçük bir adım atarak başlamayı deneyin.

İşinizi Parçalara Bölün

Psikologlar, bir işin bütününe odaklanmaktansa bireylerin belirli bir kısma odaklanmasının daha kolay olacağını söylüyor. Kısaca, büyük bir projeye başlamakta zorlanıyorsanız bu projeyi belirli küçük parçalara bölmeyi deneyin ve her seferinde bu küçük parçalara odaklanın. Bu sayede beyniniz işinizi çok daha basit ve yönetilebilir olarak görecektir.

Teslim Tarihlerini Planlayın

Genellikle projelerinizin son teslim tarihleri bulunur ve bu süre yaklaştıkça işinize başlamanız çok daha kolaylaşır. Projelerinizi son güne ertelemek istemiyorsanız, kendinize yapmanız gereken işler için son teslim tarihleri belirleyin. Bu son teslim tarihleri konusunda kendinize söz verin ve tarihleri ertelemeden işlerinizi tamamlayın.

Dikkat Dağıtıcı Unsurları Azaltın

Çevrenizde ne kadar az dikkat dağıtıcı nesne varsa bir işe odaklanmanız o kadar kolay olur. Bu nedenle telefon gibi dikkat dağıtıcı unsurları mümkün olduğunca çalıştığınız ortamdan uzak tutun. Çevreniz ne kadar düzenli ve sade olursa projenizi erteleme oranınız o kadar azalır ve daha rahat bir şekilde odaklanabilirsiniz.  
Sana yakın lokasyonlar burada! Şimdi tıkla.