Wo rk Po in t

Smalltalk (Kısa Sohbet) Tüyoları

WorkPoint tarafından0 dk okuma süresi 19 Ekim 2023
Smalltalk (Kısa Sohbet) Tüyoları
Yazıdaki Konu Başlıkları

Yabancılarla ve samimi olmadığınız kişilerle ilk temaslarınız genellikle kısa sohbet olarak tabir edilen “Smalltalk” konuşmalarla olur. Herkes küçük konuşmalarda kendisini gösterebilmenin ve doğru bir iletişim kurabilmenin uzmanı olmayabilir. Bu yazımızda, kısa sohbetin ne olduğunu ve bu küçük konuşmalarda konuların nasıl ilginçleşebileceğine dair tüyolar vereceğiz.

Kısa Sohbet Nasıl İşler?

Profesyonel hayatınız ve özel yaşamınız içerisinde her zaman yabancılarla karşılaşabilirsiniz. Birisiyle tanıştığınızda ya da bir konuşma yapmanız gerektiğinde doğru teknikleri kullanmanız iletişim açısından kritiktir. Smalltalk yapmanız gereken durumlar bir akşam yemeğinde ya da iş toplantılarında karşınıza çıkabilir ve bu duruma hazırlıklı olmalısınız. Kısa sohbetler çoğu ortamda sıklıkla tercih edilir, bunun en temel sebebi ise bireylerin karşısındaki insanı tanımadan derin sohbetlere başlamamak istemesidir. Küçük konuşmalar sayesinde bireyler birbirlerine karşı bir öngörü geliştirebilirler. Ancak bu konuşmaların önemini sadece bireylerin birbirlerini tanımak istemeleri belirlemez.

Smalltalk Neden Bu Kadar Önemli?

Smalltalk’ın önemine göz atmadan önce konuşmanın amacını anlamamız gerekir. Bir toplantıya başlamadan önce yapılan önemsiz bir şaka smalltalk demektir diyemeyiz. Kısa sohbet karşınızdaki kişi ile iletişim kurarken birbirinizden ne kadar hoşlandığınızı anlamanın harika bir yoludur ancak konuşmayı doğru yönetmeniz gerekir. İş yerinde tanışacağınız bir kişiyle olan ilişkinizi yapmış olduğunuz kısa sohbet şekillendirebilir. Karşınızdaki kişi hakkında çeşitli bilgiler edinebilmenizi sağlayan küçük konuşmalar, bir kişiyi bütün olarak görmenizi kolaylaştırır. Ayrıca doğru bir iletişim kanalı kurduğunuzda hem iş hem de özel hayatınızda daha doğru kararlar verebilirsiniz. Kısa sohbet yani smalltalk kişilerin birebir şekilde karşılıklı yaptıkları kısa diyaloglardan oluşur. Bazı insanların bu küçük konuşmalar konusunda oldukça yetenekli olduğunu ve karizmatik bir şekilde iletişimi yönettiğini görebilirsiniz. Siz de küçük konuşmalar sırasında daha iyi bir iletişim kanalı oluşturmak istiyorsanız size vereceğimiz tavsiyeler üzerinde çalışarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Endişeli Gözükmeyin

Başlığı okuduğunuzda “Bunu söylemek oldukça kolay.” demiş olabilirsiniz ancak gergin bir konuşma yapmak size bir fayda sağlamayacaktır. Stresli bir şekilde konuşmaya başladığınızda karşınızdaki kişi vücut mimiklerinizden sizin gergin olduğunuzu hisseder, böyle bir durumda iletişimin verimli geçmesi zorlaşır ve iletişim kurduğunuz kişi konuşmayı hızlı bir şekilde sonlandırmaya odaklanır. Bu nedenle kendinize daha az odaklanmanız ve iletişimde bulunduğunuz konuya konsantre olmanız daha faydalı olacaktır.

Aktif Olarak Dinleyin

İletişim konusunda kendisine güvenmeyen bireyler, özellikle toplu ortamlarda mümkün olduğunca çekimser kalırlar. Buna rağmen toplu ortamlar, insanlarla kısa sohbetler yapabilmek için oldukça idealdir. Fırsatları değerlendirin ve kendinizi küçük konuşmalar yapabilme konusunda geliştirmek için ortamdaki insanlarla iletişim kurmaya çalışın. Smalltalk başlangıcı yaparken ortamda bulunan her kişiyle konuşmaya çalışmak yerine enerjisini uygun bulduğunuz biriyle konuşmaya odaklanın. Karşınızdaki kişiye bir soru sormanız dâhi küçük bir konuşma başlatmanıza sebep olabilir. Konuşurken kendi söyleyeceklerinizi kafanızda oluşturmak yerine karşınızdakini dinlediğinizde çok daha sağlıklı bir iletişim kanalı oluşturduğunuzu görebilirsiniz.

Duygularınızı Gösterin

Endişe, stres ve kaygı gibi duygu durumlarını karşınızdakine belli etmeniz iletişimi kötü etkileyebilir ancak mutluluğunuzu, heyecanınızı belli ettiğinizde kısa sohbetiniz çok daha güzel bir hal alabilir. Elbette, burada duygularınızı belli etmelisiniz derken yüz ifadelerinizden ve jestlerinizden bahsediyoruz. Örneğin, bir iş toplantınızda meslektaşınızla konuşurken gülümsemeniz, kişinin direkt olarak gözüne bakmanız duygularınızı ifade etmenizi sağlar.

Sorular Sorun

Smalltalk konusunda kendinizi yetersiz hissediyorsanız, sorulardan faydalanabilirsiniz. Ortak yönlerinizin olduğunu bildiğiniz insanlara bu konularla ilgili sorular sormanız, aranızda doğrudan bir kısa sohbet başlatır. Soru sorduktan sonra yapmanız gereken tek şey karşınızdaki kişinin cevabını dikkatli bir şekilde dinlemeniz ve konuşmanın akışına kendinizi bırakmanızdır.   

Sana yakın lokasyonlar burada! Şimdi tıkla.