Wo rk Po in t

Şirket Kuruluşu

WorkPoint tarafından0 dk okuma süresi 19 Ekim 2023
Şirket Kuruluşu
Yazıdaki Konu Başlıkları
İş hayatına yeni atılan girişimciler için şirket nasıl kurulur sorusunun cevabı çok önemlidir. İngilizce deyişle “Company Establishment” olarak ifade edilen şirket kuruluş süreci hakkında nitelikli bilgiye sahip olursanız, çok daha hızlı yol alabilirsiniz. Şirket kurma konusunda girişimcilerin hakim olması gereken en önemli iki unsur, şirket türleri ve kurulacak şirket türüne göre gerekli olan prosedürlerdir. Şirket türleri; ortak sayısı, sermaye tutarı, ortaklık yapısı, yönetim modeli gibi birçok konuda birbirinden ayrılır. Bu nedenle şirket türünün belirlenmesi, önemli bir süreçtir. Ayrıca sonraki süreçte de şirketin kurumsal kimliği, lokasyonu ve resmi adresi belirlenmelidir.

Şirket Nasıl Kurulur?

Şirket kurmak, doğru yönetilen bir süreç ile kısa sürede ve mümkün olan en düşük maliyet ile gerçekleştirilebilir. Bu aşamada ilk olarak şirket türüne karar verilmeli ve ilgili Ticaret Odası’na kayıt olunmalıdır. Bununla birlikte Vergi Dairesinden de kayıt işlemi gerçekleştirerek şirketin vergi mükellefiyetinin açılması lazım. Bu iki temel işlemi tamamladıktan sonra şirketinizin merkezi olarak tanımlayacağınız adresi belirlemeniz ve kira kontratını oluşturduktan sonra çalışacağınız mali müşavir ile şirketinizin ana sözleşmesini imzalamanız, gerekli noter işlerini halletmeniz ve eğer limited şirket kurmayacaksanız şirket sermayesinin ¼’ünü geçici blokaj işlemi için bankada açılacak olan şirket hesabına yatırmanız gerekir. Mali müşaviriniz bu süreçte gerekli olan evrakları ilgili yerlere ulaştırdıktan sonra şirketiniz faaliyete hazır hale gelecektir ve bankadaki paranızın blokajı kaldırılacaktır.

Şirket Türleri ve Farkları Nelerdir?

Şirket türleri, birbirlerinden ekonomik hedeflerin büyüklüğü, ortak sayısı, ortaklık yapısı, yönetim modeli ve sermaye yapısı gibi birçok konuda farklı özelliklere sahiplerdir. Şahıs şirketleri, kendi içerisinde kollektif ve komandit şirketler olarak ikiye ayrılırken sermaye şirketleri ise anonim şirketler, limited şirketler ve sermayesi paylara bölünmüş şirketler olarak alt türlere ayrılır. Limited şirketi ve anonim şirketi, iş dünyasında sıklıkla duyulan iki şirket türü olarak farklı ekonomik büyüklükleri amaçlarlar ve bu doğrultuda sermaye miktarından ortak sayısına kadar birçok konuda ayrılırlar. Bütün şirket türlerinin ihtiyaç duyduğu en önemli unsurlardan biri şirket merkezi ve bu merkeze ait yasal bir adrestir. Workpoint, yeni nesil coworking anlayışına uygun ofis çözümleri ile nitelikli hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmetleri sunar. Şirketler, Workpoint’in ayrıcalıklarından yararlanırken çalıştıkları ofisi yasal adres olarak kullanabilir ve prestijli lokasyonlar sayesinde iş dünyasında etkileşimlerini ve saygınlıklarını arttırabilirler. Siz de Workpoint’in ayrıcalıklı hizmetlerinden yararlanmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Sana yakın lokasyonlar burada! Şimdi tıkla.