Wo rk Po in t

Şirket Kurmak İstiyorum. Ne Yapmam Lazım?

WorkPoint tarafından0 dk okuma süresi 19 Ekim 2023
Şirket Kurmak İstiyorum. Ne Yapmam Lazım?
Yazıdaki Konu Başlıkları
Şirket kurmak isteyen ve bu konuda tecrübesi olmayan girişimcilerin zihninde şirket kuruluşu hakkında birçok soru işareti vardır. Bu anlamda şirket kuruluş süreci, şirket türleri, şirket kurmak için gerekli evraklar ve şirketin işlevsel yapıları hakkında detaylı bilgiye sahip olunması, girişimcilerin başlangıç aşamasında maddiyat ve zaman açısından daha verimli adımlar atmasına yardımcı olur.

Ne Tür Bir Şirket Kurmalıyım?

Birbirinden farklı şirket türleri, benzer özelliklerinin yanı sıra birçok farklı özellik taşır. Bu farklılıklara göre de şirket ortaklarının sorumlulukları ve hakları değişiklik gösterir. Bir “Limited” ya da “Anonim” şirket arasında minimum sermaye tutarı, ortakların sorumluluk oranı ve ortak sayısı gibi çeşitli konularda farklılıklar bulunur. Bununla birlikte şahıs şirketlerinin de bu iki şirkete oranla sermayenin ve kârın pay edilmesinden ortaklıkların yapısına göre birçok konuda farklılıkları vardır. Ne tür bir şirket kurulacağına karar verdikten sonra girişimcilerin ihtiyaç duyduğu bir diğer konu ise şirket kuruluş prosedürleridir.

Şirket Kurmak için Gerekli Prosedürler

Şirket kurmak için gerek duyulan prosedürler, maddi kaynak ve evraklardan oluşur. Sermaye şirketleri için ve şahıs şirketleri için farklı miktarlarda ve farklı içeriklerde hazırlanan bu formaliteler, eksiksiz bir şekilde yerine getirildikten sonra şirket kurma süreci tamamlanır. Eğer bir anonim şirket kuruyorsanız bunun için en az 50 bin ₺ sermayeye ihtiyacınız vardır; bu miktar, limited şirketleri için ise en az 10 bin ₺ tutarındadır. Şahıs şirketleri ise daha düşük cirolu ticari işletmeler olarak kuruldukları için bu şirketler için herhangi bir minimum sermaye tutarı bulunmamaktadır. Şirket için gerekli sermayeyi hazırladıktan sonra iş yerinin bulunduğu yapıya ait kira kontratını ve gerekli diğer formaliteleri hazırlamalı ve şirketinizin faaliyete hazır hale gelmesi için Ticaret Odası ve Vergi Dairesi kayıtlarını gerçekleştirmelisiniz. İşlemler tamamlanana kadar Vergi Dairesi, şirket sermayesinin %25’ine bloke koyar ancak bütün prosedürler eksiksiz bir şekilde tamamlanıp gerekli mercilerden onaylandığında blokeniz kaldırılır.

Şirket Adresinin Önemi Nedir?

Bir şirketin kuruluş aşamasında dikkate edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de şirketin konumudur. Bulunduğu şehrin prestijli bir bölgesinde yer alan şirketler, her zaman daha verimli ve ulaşılabilirdir. Birbirinden prestijli lokasyonlarda nitelikli ofis çözümleriyle ön plana çıkan Workpoint, coworking prensiplerine uygun yeni nesil sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmetleri sunar. Sunduğu birçok ayrıcalıklı ve işlevsel hizmetin yanı sıra şirket adresi olarak gösterebileceğiniz yasal adres hizmetini de şirketiniz için sunan Workpoint’in avantajlarından yararlanmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Sana yakın lokasyonlar burada! Şimdi tıkla.