Wo rk Po in t

Şirket Açılışında Açılış Yoklaması Nedir, Nasıl Olur?

WorkPoint tarafından0 dk okuma süresi 19 Ekim 2023
Şirket Açılışında Açılış Yoklaması Nedir, Nasıl Olur?
Yazıdaki Konu Başlıkları

Şirket Açılışında Açılış Yoklaması Nedir, Nasıl Olur?

İnternet çağının gelişmesi, e-ticaret sektörünün hızla büyümesi gibi etkenler uzaktan çalışma modelinin yaygınlaşmasına öncülük ediyor. Bu ortamda ise kendi işini kurmak isteyen, yasal adres avantajı sayesinde maliyet ve zaman tasarrufu elde etmek isteyen kişiler tercihlerini sanal ofis hizmeti almaktan yana yapıyorlar. Geleneksel ofislerin yerini almaya başlayan şirket türleri arasındaki sanal ofisler, ticari faaliyetlerin yasal şirket adresi sayesinde yürütülmesine olanak sağlıyor. Sanal ofis sayesinde şirket türlerinden istediğini kurmak ya da yasal adresini sanal ofise taşımak isteyen kişilerin sayısı gittikçe artıyor. Sanal ofislerin sunduğu yasal adres sayesinde vergi kaydı açtırarak şirket kurmak oldukça kolay bir işlem. Bu nedenle şirket açılışı konusunda merak edilen en önemli konu, açılış yoklamasının sanal ofislerde nasıl yapıldığıdır. Türkiye’de şirket türleri arasında ayrım yapılmaksızın, şirket açılışı gerçekleştirmiş olan tüm şirketlere açılış yoklaması yapılmaktadır. Şirketinizi sanal ofis ya da fiziksel bir ofis olarak kurmanız fark etmeksizin, açılış yoklamasına katılmanız gerekiyor. Açılış yoklaması süreci, şirketinizi kurduğunuz sanal ofis üzerinden yasal adresinizi vergi dairenize bildirdiğinizde başlıyor. Açılış yoklaması, şirket açılışıyla birlikte vergi mükellefi haline gelmeniz sayesinde mümkün olabilir. Kısacası, geçmişte vergi mükellefi olmak için fiziksel bir ofise ve yasal adrese ihtiyaç duyardınız. Günümüzde ise sanal ofis sayesinde yasal adrese sahip olabilir, vergi dairesine şirket açılışınızı bildirerek fazla maliyete katlanmadan vergi mükellefi haline gelebilirsiniz.

Açılış Yoklaması Ne Zaman Yapılır?

Şirket açılışı yapıldıktan sonra vergi mükellefi haline gelen şirket sahipleri her an açılış yoklaması ile karşı karşıya kalabilirler. Kayıtlı olunan vergi dairesi açılış yoklaması için herhangi bir saat ya da tarih aralığı belirtmez. Mesai saatleri içerisinde herhangi bir zaman açılış yoklaması yapılabilir. Açılış yoklamasının zamanı, kayıtlı olunan vergi dairesinin yoğunluğuna göre değişebilir. Örneğin, kalabalık şehirlerde daha fazla şirket açılışı olacağı için açılış yoklamanız günlerce gecikebilir. Vergi dairesini temsil eden memurlar tarafından yapılan açılış yoklaması oldukça kısa sürer ve yoklama fişi sayesinde şirketiniz resmiyet kazanır.

Yasal Adreste Bulunma Zorunluluğu

Açılış yoklaması kapsamında şirket sahiplerini en çok endişelendiren konu, yasal adreste bulunma zorunluluğudur ancak korkmanıza gerek yok. Vergi daireniz açılış yoklaması için geldiğinde şirket adresinizde bulunmayabilirsiniz fakat şirket adresinizde vekalet verdiğiniz birinin bulunması yoklamanın yasal şekilde gerçekleştirilebilmesi için önemlidir. Açılış yoklaması gerçekleşmeden önce vekalet verebilir ve aktif olarak şirketinizin faaliyetlerini başlatabilirsiniz.

Açılış Yoklamasında Adreste Bulunmazsanız Ne Olur?

Açılış yoklaması sırasında şirket adresinizde sizin ya da vekalet verilen kişinin bulunmaması halinde vergi dairesi memurları bu konu hakkında tutanak tutarlar ve tekrar açılış yoklamasının yapılması yönünde başvurmanız gerekir. Tekrar aynı durumun tekrarlanması durumunda ise şirketiniz kapanabilir ya da üçüncü kez yoklama başvurusu yapmanızı isteyebilirler. Yasal adresinizde bulunmama sebebinizin gerçekçi nedenlere dayanması şirketinizin kapatılmaması için önem arz ediyor.

Şirket Sahibi Yasal Adreste mi?

Açılış yoklaması 5-10 dakika civarı oldukça kısa süren bir işlemdir. Vergi memurları, vergi mükellefi olan kişiye şirketin faaliyet alanlarına, şirket türlerine, kira tutarına dair sorular sorarlar ve şirket sahibinin şirket adresinde olduğu tespit edilir. Bu kısa işlemden sonra şirketiniz resmiyet kazanır ve tekrardan açılış yoklaması yapılmasına gerek kalmaz. Kendi işinizi ve şirketinizi kurmak, gereksiz maliyetlerle uğraşmadan hedeflerinize yatırımlar yapmak istiyorsanız Workpoint’in sunduğu sanal ofis fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Workpoint sayesinde şirketinizin yasal adres sahibi olmasını sağlayabilir, minimum maliyetle sanal ofis hizmetinin birçok avantajından rahatlıkla yararlanabilirsiniz. Sektördeki başarınızı artırmak, bütçenizi doğru kontrol etmek ve kendi işinizin sahibi olmak istiyorsanız Workpoint ile ofisinizi hemen kiralayın! 
Sana yakın lokasyonlar burada! Şimdi tıkla.