Wo rk Po in t

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur

WorkPoint tarafından0 dk okuma süresi 19 Ekim 2023
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur
Yazıdaki Konu Başlıkları
Şahıs şirket nedir ve nasıl kurulur konuları, iş hayatına atılmak isteyen bireysel girişimcilerin en çok merak ettiği konulardandır. Birçok dikkate değer özelliği ile diğer şirket türlerine kıyasla farklı niteliklere sahip olan şahıs şirketi, genellikle küçük ve orta ölçekteki işletmelere hitap eder. Bununla beraber şahıs şirketlerinin zaman ve maliyet açısından girişimcilere sağladığı avantajlar da vardır. Şahıs şirketi kuruluş aşamasında girişimcilerin ihtiyaç duyduğu bazı bilgiler ve şirket kuruluşu aşamasında yerine getirmesi gereken bazı prosedürler bulunur. Başarılı bir kuruluş süreci için bütün bu detaylara hakim olmak gerekir.

Şahıs Şirketi Nedir?

Şahıs şirketi, ortaklarına sınırsız bir sorumluluk alanı tanıyan ve tüzel kişilik niteliğini taşıyan şirketlere verilen isimdir. Şahıs şirketi, bir ya da birden fazla kişinin ortaklığı ile kurulabilir ve birden fazla ortaklı şahıs şirketlerinde ekonomik çıkar ortak iken ortakların aldığı sorumluluklar ise bireyseldir. Şahıs şirketlerinde ortaklığın devri, diğer şirket türleri ile kıyaslandığında oranla daha zordur. Çünkü bu şirketlerde ortaklardan herhangi biri kendi hissesini devretmek isterse bu durumda bütün ortaklarının onayına ihtiyaç duyar. Aksi takdirde ortaklıktan ayrılması mümkün değildir.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi nasıl kurulur sorusunun cevabı anonim ya da limited şirket nasıl kurulur gibi konulardan farklıdır. Çünkü şahıs şirketi hem daha hızlı hem de daha düşük maliyetli bir kuruluş süreci ile kolayca hayata geçirilebilir. Şahıs şirketi kurmak için ikametgah, mali müşavir vekaleti, vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdan sureti vs. gerekli evrakları tamamlamak ve oldukça cüzi miktarlardaki vekalet ve vergi ücretlerini eksiksiz bir biçimde ödemek yeterlidir. Şahıs şirketinin maliyeti zaman bakımından en fazla iki gün, maddiyat bakımından ise yaklaşık olarak 1500-2000 Türk lirasıdır.

Şahıs Şirketinin Özellikleri Nelerdir?

  • Şahıs şirketlerinin ortakları yalnızca gerçek kişiler olabilir.
  • Şahıs şirketleri yalnızca ticari işletme işletmek için kurulabilir.
  • Şahıs şirketlerinin sermayeleri paylara bölünmez.
  • Şahıs şirketlerinde her ortağın eşit derecede oy hakkı bulunur.
  • Şahıs şirketleri, şirket vergi mükellefi değil; gelir vergisi mükellefidir.
  • Şahıs şirketlerinin yönetiminde bütün ortakların temsil ve denetim hakkı vardır.
Şahıs şirketlerinin verimli ve kolektif bir çalışma ortamına sahip olması, üretkenliği ve başarıyı beraberinde getirir. Bu anlamda yeni nesil Co-working prensiplerine uygun olarak tasarlanan hazır ofis ve sanal ofis hizmetleri, hem prestijli hem de işlevsel yapılarıyla ön plana çıkar. Siz de nitelikli ve ayrıcalıklı ofis hizmetlerinden yararlanarak şahıs şirketinizin çalışma kalitesini artırmak isterseniz hemen Workpoint ile iletişime geçebilirsiniz.
Sana yakın lokasyonlar burada! Şimdi tıkla.