Wo rk Po in t

Profesyonel Sunum Yapmanın Teknikleri

WorkPoint tarafından0 dk okuma süresi 19 Ekim 2023
Profesyonel Sunum Yapmanın Teknikleri
Yazıdaki Konu Başlıkları
Sunumlar iş hayatının en temel anlatım tekniklerinden biri olarak kabul edilir. Başarılı, profesyonel bir sunum, sizi dinleyenleri ikna etmenin ilk adımı olarak düşünülebilir. Peki, etkili ve akılda kalıcı bir sunum nasıl yapılır?

Başarılı Sunum Nasıl Yapılır?

İngilizcede presentation kelimesiyle ifade edilen sunum; aktardığınız bilgilerin sizin hedeflediğiniz şekilde dinleyicilere ulaşması ve karşınızdakilerin sunumun sonuna kadar sizi takip etmesi anlamına gelir. Hem göz hem kulağa hitap edilmesi sunumların en büyük avantajları arasında yer alır. Bu nedenle sunumunuzu hazırlarken sadece iletmek istediğiniz bilgilere değil, görselliğe de özen göstermeniz akılda kalıcılık için büyük önem taşır. Bu hazırlığınızı nasıl sunacağınız ise dinleyicileri ikna etmek açısından büyük paya sahiptir. Anlatımınızı yaparken kendinizden emin olmanız, konuya hakim olduğunuzu ifade ve beden dilinizle göstermeniz, dinleyicilerle göz teması kurmanız ikna gücünü artıran unsurlar arasında yer alır.

Profesyonel Sunum Yapmanın İpuçları

  • Sunumu giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine ayırarak tasarlayın. Konuyu baştan sona birbirini takip eden ve birbirini tamamlayan parçalar haline sunun. Giriş kısmında sunumun organizasyonu hakkında bilgi vererek, dinleyicilerin takibini kolaylaştırabilirsiniz. Sonuç kısmında ise yeni detaylara girmeyin; mesajınızı çarpıcı ve net olarak vurguladığınızdan emin olun. Hazırlıklarınızı yaparken profesyonel sunum örnekleri inceleyebilirsiniz.
  • Slaytlarınızı sade, anlaşılır ve sunum yapacağınız gruba özel olarak hazırlayın. Sadelik ve anlaşılırlık, dinleyicilerin siz konuşurken anlattıklarınızı slaytlardan kolayca takip etmesine destek olur. Slaytlara grubun terminolojilerini eklemek ise ortak bir dil oluşturur.
  • Anlatımlarınızı görsellerle destekleyin. Slaytlarınızda sadece kelimelere yer vermeyin. Gerekli olan kısımlarda grafikler, şekiller, şemalar kullanarak, ilettiğiniz mesajların daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Bazen etkili bir şemanın ya da resmin kelimelerden çok fazlasını anlatabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.
  • Sunum yaparken kürsü konuşması yapar gibi görünmekten kaçının. Dinleyicilerle konuşun, gerekli gördüğünüz her yerde onları da sunumunuza dahil edin.
  • Sunum sürenizi dikkatli bir şekilde planlayın. Plan yaparken, dinleyiciler için küçük molalar bırakmayı ihmal etmeyin. Böylece dinleyiciler ilettiğiniz mesajlar hakkında düşünme fırsatı bulacaktır.
  • Dinleyicilere konuyla ilgili tüm sorularını sorabileceklerini hissettirin. Sorulan soruların tümünü ciddiye alarak açık bir şekilde cevaplayın.
Siz de Workpoint’in sunduğu sanal ofis veya paylaşımlı ofislerde başarılı sunumlar yapabilir, iş fikirlerinizi dinleyicilerinize profesyonel bir şekilde aktarabilirsiniz.
Sana yakın lokasyonlar burada! Şimdi tıkla.