Wo rk Po in t

İşe Bisikletle Gitmenin 5 Faydası

WorkPoint tarafından0 dk okuma süresi 19 Ekim 2023
İşe Bisikletle Gitmenin 5 Faydası
Yazıdaki Konu Başlıkları
Hepimiz sağlık ve tasarruf açısından araba yerine bisiklet kullanımının daha faydalı olduğunu biliyoruz. Bisikleti aktif bir ulaşım aracı olarak kullanmanın birçok faydası var ancak günümüzde bisiklet kullanımının artmasında farklı faktörlerin de etkili olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, covid sonrası yeni hayat şartları toplu taşıma gibi kalabalık alanların aksine bisiklet gibi ulaşım araçlarına yönelmemiz için bizlere yeni nedenler verdi. Covid sonrası yeni hayat düzeninde insanlar doğaya ve kişisel aktivitelere yöneldi. Bununla birlikte ise araba yerine bisiklet kullanımı oldukça arttı. Bisiklet hem sağlığınızı olumlu şekilde etkileyeceği hem de yakıt masrafından tasarruf edebileceğiniz için oldukça mantıklı bir seçim. Covid sonrası yeni hayat, bisiklet kullanımı ve doğaya ilgi gibi birçok unsurun hayatlarımıza girmesini sağladı. İşe giderken araba yerine bisiklet kullanımını tercih etmeniz size birçok avantaj sağlayabilir. Çalışmaya başlamadan önce hareket etmeniz vücudunuzun dinçleşmesine ve enerjik hissetmenizi sağlar, bu sayede güne daha enerjik başlarsınız. Her zaman bisiklet kullanmak zorunda değilsiniz ancak haftanın belirli günleri bile bisikletle ulaşımınızı sağlamanız size birçok fayda sağlayacaktır. Toplu taşıma covid sonrası yeni hayat düzeninde çok fazla tercih edilmemeye başlayınca araba yerine bisiklet kullanımı oranı da arttı. Bisiklet kullanımı kötü hava koşullarında sizi zorlayacağı için her zaman kullanmak zorunda değilsiniz. Ayrıca iş yerinizde bir bisiklet parkı ve duş alma gibi imkanlarınızın olması da bu konudaki işlerinizi kolaylaştırabilir. Peki, işe bisikletle gitmenin 5 faydası nedir?

Tasarruf Edersiniz

İşe giderken toplu taşıma ya da araba yerine bisiklet kullanımı çok daha ekonomiktir. Uzmanlar bireylerin işe giderken bisiklet kullanması sayesinde yılda ortalama 3000 TL tasarruf edebileceğini tahmin ediyor. Yaptığınız bu tasarrufu ise ihtiyaç ve isteklerinizi karşılamak için kullanabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Alışkanlık Edinirsiniz

Covid sonrası yeni hayat şartları bireyleri daha sağlıklı bir yaşama zorunlu kılıyor. Bisiklete binmek de kalbiniz ve eklemleriniz için yapabileceğiniz en yararlı aktivitelerden birisi olarak gösterilmekte. Fazla birkaç kilonuzu vermek ya da sadece sağlık için bile bisikleti ulaşım aracı olarak tercih edebilirsiniz. Bisikletinizin türüne ve temponuza bağlı olarak bisiklet sürmek sizin saatte 400-750 arası kalori yakmanızı sağlıyor. Bisiklet sayesinde kalabalık ortamdaki insanlarla etkileşime girmekten kaçınmış olmuyor aynı zamanda egzersiz yapmayı hayatınızın temel alışkanlıkları arasına yerleştirmiş oluyorsunuz.

Stresinizi Azaltır

Çalıştığınız iş oldukça stresli ve yoğun olabilir. Araba yerine bisiklet kullanımı sırasında ise fiziksel olarak belirli bir çaba sarf edersiniz ve vücudunuz mutluluk hormonu salgılar. Bu sayede güne egzersiz yapmış olarak başlamakla kalmayıp aynı zamanda stres ve kaygı seviyelerinizi azaltabilir, işinize daha iyi odaklanabilirsiniz.

Zamandan Tasarruf Edersiniz

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kalabalık şehirlerde yaşıyorsanız araba yerine bisiklet kullanımını tercih etmeniz zaman açısından da çok faydalıdır. Kalabalık şehirlerde trafik oldukça yavaş ilerleyeceğinden bisiklet ile ulaşımınızı sağlamanız çok daha hızlı ve pratiktir. Özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde seyahat etmeniz gerekiyorsa bisiklet kullanımı oldukça avantajlı olacaktır. Trafikte sürekli fren yaparak araba sürmek ve trafik stresini yaşamak depresyon seviyenizi artırabilir. Bisiklet kullanırken ise trafik gibi bir sorunla karşılaşmadan çok daha hızlı hareket edebilirsiniz. Aynı zamanda fiziksel olarak da bir çaba sarf edeceğiniz için ruh haliniz olumlu yönde etkilenir.

Çevreye Yardımcı Olursunuz

Günümüzde en teknolojik arabalar dahi doğaya belirli bir karbondioksit salınımı gerçekleştirir. Bisiklet ise tamamen doğaya faydalıdır ve doğaya çok daha az karbondioksit emisyonu gerçekleştirirsiniz. Bu nedenle araba ya da toplu taşıma yerine bisiklet kullanmayı rahatlıkla tercih edebilir ve doğaya bir iyilik yapabilirsiniz. 
Sana yakın lokasyonlar burada! Şimdi tıkla.