Wo rk Po in t

İş Hayatında Daha Başarılı Olmanızı Sağlayacak 5 Strateji

WorkPoint tarafından0 dk okuma süresi 19 Ekim 2023
İş Hayatında Daha Başarılı Olmanızı Sağlayacak 5 Strateji
Yazıdaki Konu Başlıkları
Hepimiz iş hayatımızda daha başarılı olmak ve kariyer basamaklarını tırmanmak isteriz. Başarıya giden yollardan geçerken zorlu ve uzun emekler isteyen zamanlar da olur fakat pes etmeden çalışmaya devam ederiz. Zaman zaman ise sorumluluklarımızdan sıkılır, iş yükümüzden bunalır gerekli özeni gösteremeyiz. Peki, iş hayatında daha başarılı olmanın yolu nedir? 

Sorunlar İnsanı Olmayın

Her şirket içerisinde sorunlar olacaktır. Şirketlerin genel doğası olan sorunlar, bu sorunların çözümü ve hedefe ulaşmak üzerine kurulmuştur. Bu nedenle çalıştığınız şirkette sorunlardan daha çok sorunların çözümlerine odaklanmalısınız. Her departmanda sorunlarla karşılaşabilir, her zaman işler istediğiniz gibi ilerlemeyebilir, çalışma arkadaşlarınızdan istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Bu durumlarda dahi sürekli sorunları konuşmanız sizi bir çözüme ulaştırmaz, bunun aksine sizi bir “sorun insanı” yapabilir. Sorun insanları genellikle sadece sorunları konuşurlar ve bu sorunlar üzerinden kendi sorumsuzluklarını kapatmaya çalışırlar. Bunu yapmak oldukça basittir ve efor gerektirmez.  Sadece belirli sorunlardan şikayet edip köşelerine çekilirler ancak bu tip insanlar yöneticiler tarafından da sevilmezler. Bunun yerine çözüm üretme odaklı şekilde çalışmanız ve iş hayatında sürekli çözüm üretmeye odaklanırsanız bulunduğunuz şirkete değer katmaya başlarsınız. Bu durum ise çalışma hayatınızdaki yöneticileriniz tarafından fark edilir ve kariyerinizde ilerlersiniz. 

İletişim Becerilerinizi Geliştirin

İletişim hem günlük hayatta hem de iş hayatında oldukça önemli bir unsur. İletişiminiz ne kadar iyi bir seviyede ise kendinizi karşınızdakilere o derece iyi anlatırsınız. Düşündüklerinizi, yaptıklarınızı ve yapmak istediklerinizi karşınızdaki kişilere iyi bir şekilde aktarabilirseniz şirketinizdeki geleceğinizde iyi bir yöne doğru ilerler.  Unutmayın ki her konuşmanız aslında bir sunumdur. Bu sebeple konuştuğunuzda etrafınızdaki insanların sizi dinlediğinden ve anlatmak istediğinizi anladıklarından emin olun. Diksiyonunuzun iyi bir seviyede olması, söylediklerinizin net ve sade olması da sunumunuzu iyi yönde etkileyebilecek önemli olan unsurlar arasındadır. Yaptığınız işe hakim olmanız da sunumunuzun iyi olacağının bir göstergesidir. 

Doğru Yönetici ile Çalışın

Her zaman iş değiştiremezsiniz veya sürekli yeni iş bulamazsınız, bu durum bir gerçek. Ancak sizin değerinizi fark edemeyen ya da kendi potansiyelinizin çok altında sizi çalıştıran bir yönetici ile de iş hayatında yükselemeyeceğiniz ortada. Bu sebeple birlikte çalıştığınız yöneticinizi iyi şekilde analiz edin. Yeterli iletişimi kuramadığınızı ya da uyum sağlayamadığınızı düşündüğünüz yöneticilerle çalışmaktan vazgeçebilirsiniz.  Bunu ise işten ayrılmak yerine rotasyon talep ederek de yapmanız mümkün. Günümüzde ise ortalama bir çalışanın iş değiştirme süresi 3 yıl. Bu nedenle hiçbir işin vazgeçilemez olduğunu düşünmeyin. Eğer bir şirket ya da yönetici kişisel gelişiminizi yeterince desteklemiyorsa ve vizyonunuz ile örtüşmüyorsa yeni iş fırsatlarını keşfedebilirsiniz. Bunun yerine kötü bir yönetici ile yıllarınızı harcamanız, kendi hayatınızı ve kariyerinizi harcamanız anlamına gelebilir. 

Kariyeriniz için Geç veya Erken Değil 

İş hayatındaki çalışanların büyük bir kısmı, kariyerlerinde yükselmeleri için erken veya geç olduğunu düşünerek umutsuzluğa kapılıyor ve işine olan bağlılığını kaybediyor. Kariyerinizde yükselmek için asla erken veya geç değildir, bu durumu asla ihmal etmeyin. Sürekli şekilde kendinizi geliştirdiğiniz ve işinizde başarılı olduğunuz sürece her yaşta her zaman ve her şirkette daha fazla yükselebilir, kariyerinizi parlatabilirsiniz. 

İç Motivasyonunuzu Kaybetmeyin

İş hayatında başınıza istemediğiniz olaylar gelebilir, motivasyonunuz düşebilir. Bu motivasyonunuzu ve isteğinizi yöneticinizin, iş arkadaşlarınızın ya da başka birinin gelip yükseltmesini beklemeyin. Başka kişilerin söyledikleri ile iş şevki kazanmanız her zaman doğru olmayabilir. En büyük motivasyon kaynağınız kendiniz olun. Böylelikle en zor zamanlarda dâhi kendinizi umutsuzluğun çukurundan çıkarabilirsiniz. Dış görünüşünüz bile ruh halinizi etkileyebilir. Bu nedenle her durumda hatalarınızdan ders çıkarın ve yolunuza güleryüz ile devam edin. 
Sana yakın lokasyonlar burada! Şimdi tıkla.