Wo rk Po in t

İletişim Becerileri Nedir? Nasıl Geliştirilir?

WorkPoint tarafından0 dk okuma süresi 19 Ekim 2023
İletişim Becerileri Nedir? Nasıl Geliştirilir?
Yazıdaki Konu Başlıkları
İletişim, en basit tanımı ile çevremizdeki insanlarla her türlü etkileşimi ifade eder. Bu etkileşim, sözlü ya da sözsüz olabilir. Örneğin, konuşmak sözlü iletişim iken, mimiklerle konuşmaya anlam katmak sözsüz iletişim çeşididir. İletişimin önemli bir özelliği, tanımdan da anlaşılacağı üzere en az iki kişiyi gerektirmesidir. Dolayısıyla iletişimden bahsetmek için en az 2 kişiye ihtiyaç vardır. Günlük hayat düşünüldüğünde iletişimin doğal olarak yaşamı çevrelediği görülebilir. Ancak, her ne kadar doğal etkileşimi kapsasa da iletişim, beceri gerektiren bir kavramdır. Peki iletişim becerileri nedir?

İletişim Becerileri

İletişim becerileri temelde, karşınızdaki kişilerle etkileşim kurarak bu etkileşimi devam ettirme becerisi olarak ifade edilebilir. Dolayısıyla, iletişim becerisi, gizli şekilde bir sürekliliği içerir. Bu sürekliliği sağlayan ise karşıdaki kişiyi dinleme, konuşurken doğru bir diksiyon kullanma, beden dilini ve ses tonunu konuşmaya uygun bir şekilde kullanma gibi özelliklerdir. Diğer bir ifade ile iletişim becerileri, etkili iletişimin ana unsurlarıdır.

İletişim Becerileri Nasıl Geliştirilir?

Etkili iletişim becerilerine sahip olmak, hem günlük hayatta hem de iş hayatında mutlu ve başarılı olmak için önemlidir. Peki daha iyi etkileşim kurabilmek için yapılması gerekenler neler?
  • İlgili ve dikkatli bir dinleyici olun. Karşınızdaki konuşurken, sözünü kesmeden dikkatli bir şekilde dinleyin ve muğlak noktalarda mutlaka çekincelerinizi ortaya koyup konunun netleşmesini sağlayın.
  • Önyargılarınızı bir kenara bırakın. Çünkü önyargılarınız karşınızdakini anlamak istediğiniz şekilde anlamanıza yol açar ve iletişim kopukluğuna neden olur.
  • Beden dilinizi kullanın. Konuşurken sadece kelimelerle değil, vücut dilinizle de konuşun. Beden dili, ifadelerinizi daha anlaşılır ve daha etkili kılar.
  • Ses tonunuza ve hitap şeklinize özen gösterin. Olması gerekenden daha yüksek sesle konuşmak, karşınızdakine farklı mesajlar verebilir. Çok kısık sesle konuşmak ise dinlemeyi güçleştirir.
  • Empati yapmayı ihmal etmeyin. Fikirlerinizi açıklarken sadece kendi açınızdan değil, karşınızdaki kişinin penceresinden de bakmaya çalışın.

İş hayatında İletişim Becerilerinin Önemi

İletişim becerilerine sahip olma ve etkili iletişim, iş hayatında büyük önem taşır. İş hayatında, hangi pozisyonda olursanız olun, anlatmak istediğinizi doğru ve anlaşılmasını istediğiniz şekilde aktarabilmek, farklı düşüncelere karşı kendi fikirlerinizi sağlıklı bir şekilde sunmak, insan ilişkilerinin temelidir. Etkili iletişimin insan ilişkileri üzerindeki etkisi aynı zamanda iş hayatında başarının  kilit noktasıdır. Çünkü, başarıya giden yol, aslında kendinizi ve yaptığınız çalışmaları en doğru şekilde anlatmaktan geçer. Siz de iş hayatınızda sizi hedeflerinize daha da yakınlaştıracak olan iletişim becerilerinizi geliştirmekle meşgulken, sizin yerinize müşterilerinizle iletişim kurarak firmanızı ileriye taşıyacak bir hizmet istiyorsanız; Workpoint sanal ofis hizmetleri tüm ihtiyaçlarınızı karşılar. Bunun için Workpoint`in sunduğu paylaşımlı sanal ofislerden yararlanabileceğiniz gibi, çağrı karşılama hizmetinden de yararlanabilirsiniz.
Sana yakın lokasyonlar burada! Şimdi tıkla.