Wo rk Po in t

Hata Yapmaktan Çekinmeyin ve Korkmayın

WorkPoint tarafından0 dk okuma süresi 19 Ekim 2023
Hata Yapmaktan Çekinmeyin ve Korkmayın
Yazıdaki Konu Başlıkları
Hayatın her alanında olduğu gibi iş hayatı için de bugün aldığınız kararlar, yaptığınız seçimler geleceğinizi şekillendirmenizi sağlar. Yani bir başka deyişle; bugün geleceğinizin ilk günü olarak düşünmenizde fayda var. Mesainizi harcadığınız iş yerinizde, kendi hayallerinin peşinden koşan bir girişimci iken de her zaman kararlar almak, seçimler yapmak ve harekete geçmek durumunda kalırsınız. Böylece kariyer basamaklarını emin adımlarla tırmanabilir, işinizi büyütebilir, kısacası profesyonel iş hayatında başarılı olabilirsiniz. Ancak tüm bunları yaparken dikkate almanız gereken birçok faktörden bahsedebiliriz. Bunun için çalışmak, plan yapmak, sistemli hareket etmek, takipçilik, kararlılık gibi karakterinizin de bir parçası olan kavramları iş hayatında uygulamalısınız. Ancak tüm bunların da üzerinde bir kavram mevcut; cesaret.

Hata yapmaktan Çekinmeyenlerin Geliştirdiği Bir Dünyada Yaşadığınızı Unutmayın!

Cesaretli olmak, iş hayatında başarının kilit anahtarları arasında listenin en üst sıralarında yer alıyor. Cesaretli olurken de kaçınmanız gereken ve tüm kararlarınızı etkileyebilecek duyguların başında hata yapma korkusu gelir. İş dünyası içerisindeki birçok projenin, girişimin,  hata yapma korkusuyla atılamayan adımların kurbanı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu tablonun tam tersi de geçerlidir. Hata yapmaktan korkmayan insanların cesur kararları, hamleleri ve başarma arzuları sayesinde insanlık bugün üzerinde yaşadığımız dünyayı daha modern bir hale getirmiştir.

Hata Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

Hata yapmak ve hata sonrasındaki sürecin yönetimi, kişilere göre farklılık gösterebilir. Hataları avantaja veya dezavantaja çevirmek, kişinin elindedir.  Ya hata yaptığınız için korkar ve endişeye kapılır hatalarınızın dezavantajını yaşarsınız. Ya da hata yaptığınızda o hususta neyi yapmayacağınızı artık öğrendiğiniz için başarmaya bir adım daha yaklaştığınızı düşünerek hatanızı avantaja dönüştürürsünüz. İş dünyasındaki başarı hikayelerine bakıldığında birçoğunun başlangıcında ve gelişimin her aşamasında cesur adımları görebilirsiniz. Buradaki cesaret tanımı, hayatın birçok alanında olduğu gibi hata yapmaktan çekinmeme, bir kez daha denemekten korkmama gibi temel davranış biçimlerinden oluşur. Bir girişimcilik projesi veya çeşitli iş fikirlerini hayata geçirmek için öncelikli olarak yapmanız gerekenler kararlı olmaktır. Kararlı bir şekilde hareket ettikten sonra her aksiyonda aşağıdaki üç davranış biçimini sergilemenizde fayda var: - Hata yapma olasılığı ile yüzleşebilmek. - Projenizle ilgili muhtemel sorunlarda çözüm yolları aramaktan vazgeçmemek. - Cesur bir şekilde süreci yönetmek. Örneğin ofis ihtiyacınızın finanse edilmesinde sıkıntı mı yaşıyorsunuz? Hemen hazır ofis, sanal ofis fırsatlarını değerlendirerek projenizin kuruluş aşamasındaki yönetim giderlerinizi minimize edebilirsiniz. Bunun için de iş hayatında temel hataları yapmamak ve profesyonel bir başlangıç için Workpoint sanal ofis hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.
Sana yakın lokasyonlar burada! Şimdi tıkla.