Wo rk Po in t

Freelance Ne Demek? Freelancer Kimdir? Ne İş Yapar?

WorkPoint tarafından0 dk okuma süresi 19 Ekim 2023
Freelance Ne Demek? Freelancer Kimdir? Ne İş Yapar?
Yazıdaki Konu Başlıkları
Son zamanlarda “Freelance çalışma” ve “Freelancer” gibi kavramlar iş hayatını sarmış durumda. Özellikle pandemi süreciyle birlikte freelance çalışma yöntemiyle iş hayatına devam eden sayısı arttı. Türkçede serbest çalışan olarak bilinen freelancer, kendi belirlediği saatlerde kendi istediği gibi çalışan kişidir. Bu çalışma yönteminde ofis ortamı, çalışma saatleri yoktur. Kişi, kendi hayat düzenine göre dilediği gibi çalışabilir. Bu da freelance çalışmanın en önemli avantajlarından biridir.

Freelance Ne Demek? Freelancer Kimdir?

Freelance, ofis ortamı olmadan ve kimi zaman herhangi bir kuruma bağlı kalmadan çalışma yöntemidir. Bazı freelancerlar belli bir kurumun bünyesinde de diledikleri gibi çalışabilirler. Freelance çalışanlar, kendi ofis ortamlarını kendileri kurarlar. Örneğin evlerindeki çalışma masalarını kendi ofis masaları hâline getirip diledikleri gibi kullanabilirler. Evde olmaktan sıkıldıklarında bir kahve dükkanında kolayca çalışabilirler. En önemli ekipmanları teknolojik aletleridir. En başta taşınabilir bilgisayar, onlar için olmazsa olmazdır. Freelancer veya serbest çalışan kim, serbest çalışan ne iş yapar gibi sorular sık sık sorulur. Freelancer, kendi uzmanlık alanında çalışmalarını yürütür. Örneğin bir editör, rahatlıkla freelance çalışabilir. Kendisine gönderilen metinleri düzenleyip bu metni sahibine iletebilir. Bir içerik üreticisi internet siteleri için talep edilen uzunlukta metinler üretebilir, istenen konuda video çekimleri yapabilir. Freelance çalışmanın en çok tercih edildiği mesleklerden bazıları şunlardır:
  • Editörlük
  • İçerik üreticiliği
  • Fotoğrafçılık
  • Sanal asistanlık
  • Sosyal medya yöneticiliği
  • Özel ders öğretmenliği
  • Çevirmenlik
  • Grafikerlik
Bu meslekler dışında da birçok meslek dalı freelance çalışma yöntemiyle çalışabilir.

Freelancer Nasıl Çalışır? Freelance Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Freelancer, dilediği şartlar altında dilediği şekilde çalışır. İstediği günü kendine tatil ilan edebilir. Dilediği zaman hiç tatil yapmadan çalışabilir. Tüm kontrolün onun elinde olması bu çalışma yönteminin en iyi avantajıdır. Freelancerlar genelde yaptıkları iş kadar ücret alırlar. Bu da onların ücret hesaplamalarını kolayca yapabilmelerini ve aylık gelirlerini takip edebilmelerini sağlar. Dilediği her ortamda çalışabilen freelancer, hayatını çalışma şartlarına göre değil çalışma şartlarını hayatına göre şekillendirir. Sabah 8 akşam 5 çalışma düzeninin önüne geçen freelance çalışma, ilerleyen yıllarda tüm sektörleri etkisi altına alacak gibi görünüyor. Bu da hayat düzeninde köklü değişikliklerin meydana geleceğinin habercisi. Çalışma hayatındaki köklü değişiklik olan sanal ofis, hazır ofis ve coworking hakkında detaylı bilgi almak; çalışanlarınızın düzenini freelance düzene çevirmek için siz de teklif alabilirsiniz.
Sana yakın lokasyonlar burada! Şimdi tıkla.