Wo rk Po in t

Esnek Çalışma ile İş-Yaşam Dengesine Odaklanan 5 İpucu

WorkPoint tarafından0 dk okuma süresi 19 Ekim 2023
Esnek Çalışma ile İş-Yaşam Dengesine Odaklanan 5 İpucu
Yazıdaki Konu Başlıkları
İş-yaşam dengesi bozulduğu zaman sağlıksız alışkanlıklara yol açabilir ve bu durum verimliliğinizi olumsuz yönde etkiler. Herkes çalışan ve sosyal bir insan olmak arasında mükemmel bir denge kurmayı hedefler. Bu dengeyi kurmak ise oldukça zor olabilir, ancak bu yazı iş-yaşam dengenizi korumakla ilgili önemli 5 ipucu içeriyor. Esnek çalışma ortamı yaratmak, iş-yaşam dengesini oluşturabilmek için yapabileceğiniz en önemli adımlardan birisidir. Esnek çalışma ortamında stresiniz azalır, işinize karşı bir doyum yakalayabilir ve sosyal alışkanlıklarınızı sürdürebilirsiniz. Hayat ritminize uygun, esnek çalışma ortamı yaratabilmek için ise belirli stratejilere ihtiyacınız var. Her kişinin çalışma modeli farklı olsa da belirli bir program dahilinde düzenli şekilde çalışmak iş-yaşam dengesinin sağlanması açısından oldukça faydalıdır. Üzerinde çalıştığınız projeye odaklanmanız ve çalışma ortamınızın buna uyumlu olması da tavsiye edilenler arasında. Çalıştığınız esnek çalışma ortamı sadece sosyal yaşamı içine almamalı, aynı zamanda yaratıcı fikirler çıkarabileceğiniz ortamlar haline dönüşmelidir. Bu sayede üretkenlik seviyeniz ve günlük enerjiniz yükselir. Bununla birlikte doğru bir esnek çalışma ortamı yaratmanız sadece hayat dengenizi sağlamakla kalmaz aynı zamanda yaptığınız iş içerisinde size cesaret verir ve işinizi daha sağlıklı bir şekilde yapmanıza yardımcı olur. Uzaktan çalışan kişiler genellikle yalnız çalışma eğiliminde olabilirler, bu durum ise kişileri sosyal çalışma hayatından uzaklaştırabilir. Bu nedenle ortak çalışma alanlarında çalışmayı tercih edebilirsiniz. Ortak çalışma alanları, başkalarıyla bağlantı kurabileceğiniz ve kendinizi bir topluluğun parçası olarak hissedebileceğiniz yerlerdir. Bir birey olarak çalışma hayatında da diğer bireylerle etkileşim içerisinde olmanız iş-yaşam dengesi için oldukça önemlidir. Hedefleri ve süreçleri size benzeyen insanlarla birlikte çalışmanız işinizi de olumlu yönde etkiler ve verimliliğinizi artırır. Hem bireyler hem de işletmeler bu nedenden dolayı esnek çalışmaya izin veren ortak çalışma alanlarının daha dengeli ve sağlıklı bir yaşam tarzına destek olduğunu düşünüyor.

Zamanınızı Planlayın ve Planınıza Bağlı Kalın

Gün içerisinde kendinize aşırı yüklenmeniz fazla yorulmanıza ve diğer günlere yeterli enerji ayıramamanıza sebep olabilir. İş-yaşam dengenizi koruyabilmek için yapmanız gereken ilk iş, gününüzü planlamanız ve görevlerinizi listelemenizdir. Bu sayede belirli bir program içerisinde hareket edebilirsiniz.

Her Gün Kendinizi Mutlu Edecek Bir Şey Yapın

Başlığı okuduğunuzda “Çalışırken nasıl mutlu olabilirim?” diye düşünmüş olabilirsiniz. Gün içerisinde yapmanız gereken birçok işiniz olabilir ancak kendinizi mutlu etmeyi bilmeniz, enerjinizi artıracak ve size motivasyon verecektir. Kendinizi mutlu etmek için sevdiğiniz bir arkadaşınızla öğle yemeğine çıkabilir, kitap okuyabilir, spor yapabilir ve hatta kısa meditasyonlardan bile faydalanabilirsiniz.

Dikkat Dağıtıcı Objeleri Uzaklaştırın

Dikkatinizi dağıtabilecek sekmelerinizi kapatın, telefonunuzu kısıtlayın ve mümkün olduğunca tek bir konu üzerine odaklanın. Sosyal medya kullanımınızı sınırlamanız da bu konuda işinize yarayabilir. Sürekli dikkatiniz dağıldığında ve başka işlerle uğraştığınızda yapmanız gereken çok fazla iş olduğunu düşünebilirsiniz, bunun yerine tek bir işe tüm verimliliğiniz ile odaklanmayı deneyin.

Arkadaşlarınızla ve Ailenizle Sosyalleşin

İş-yaşam dengesini kurabilmek için yapabileceğiniz oldukça kolay ve eğlenceli yollardan birisi sevdiğiniz insanlara zaman ayırmanızdır. Arkadaşlarınızı aramanız, ailenize ve çocuklarınıza zaman ayırmanız ruh halinizi olumlu etkiler, yaşam dengenizi kurmanızı sağlar. Gün içerisinde kendinize zaman ayırmanız da üretkenliğinizi artıracaktır.

Çalışacağınız ve Dinleneceğiniz Zamanları Ayırın

Esnek çalışma oldukça avantajlı olsa da çoğu çalışan iş ve ev zamanı arasındaki çizgiyi yeterince ayarlayamayabilir. Bir yandan dinlenirken işlerinizle de uğraşmaya çalışırsanız hiçbir zaman tam olarak dinlenemeyebilirsiniz. Ne zaman dinlenmeye ve ne zaman çalışmaya odaklanacağınızı iyi bilin ve bu zamanları birbirinden tam olarak ayırın. 
Sana yakın lokasyonlar burada! Şimdi tıkla.