Wo rk Po in t

Coworking Nedir?

WorkPoint tarafından0 dk okuma süresi 19 Ekim 2023
Coworking Nedir?
Yazıdaki Konu Başlıkları
Pandemi ile birlikte toplumun tüm değer yargıları değişti ve ihtiyaçlarla başlayan dönüşüm iş hayatıyla devam etti. Çalışma modellerinden çalışma araçlarına, işe alımlarda öncelik verilen kriterlerden yönetim anlayışına iş dünyasında büyük bir dönüşüm yaşandı. En önemli dönüşüm, çalışma ortamı konusunda oldu ve coworking gündeme geldi. Peki, cowork ne demek? Microsoft’un bir araştırma sonucuna göre, 2025 yılı itibariyle küresel işgücünün yüzde yetmiş beşi, otuz beş yaşın altındaki çalışanlardan oluşacak.  İş dünyasıyla ilgili en önemli talebi bağımsız çalışmak olan Z kuşağına işaret eden bu veri, göz önünde bulundurulduğunda en iyi çözüm yolu ortak ofis.

Coworking Nedir?

Coworking, beyin fırtınası yöntemini sıklıkla kullanan şirketlerin tercih ettiği bir çalışma yöntemi. Bu yöntemde bağımsız çalışanlar, farklı işverenler veya serbest meslek sahipleri, çalışma ortamını ortaklaşa kullanır. Coworking, paylaşımlı ofis ve ortak ofis olarak da bilinir. 1999 yılında Bernie Dekoven tarafından ortaya atılan bu konsept, günümüzde giderek yaygınlaşan bir çalışma yöntemidir.

Coworking Space Nedir?

Çalışanların bilgi, fikir ve ofis ekipmanları paylaşımında bulunduğu çalışma alanları coworking space olarak olarak adlandırılır. Bu alanlar, bir kütüphane kadar sessiz olmasa da dikkat dağınıklığına sebebiyet verecek kadar gürültülü değildir. Serbest çalışanlar ve dijital göçebelerin kendine özgü iş alanı yaratmasını sağlar.

Coworking Alanlarda Ne Tür Hizmetler Alınır?

Coworking alanlar, bir ofis çalışanın ihtiyaç duyabileceği kırtasiye araçlarına sahiptir. Mutfak ve kişisel temizlik için alanlar da bulunur ve sınırsız çay kahve hizmeti verilir. Eğitim ve mentorluk da hizmete dâhil olabilir. Verilen abonelik hizmeti ihtiyaç doğrultusunda şekillenir. Sadece 1 saatliğine bir masa kiralamak da mümkündür.

Coworking Space Avantajları

Paylaşımlı ofis ortamında çalışmak, network oluşturmadan kiralama esnekliğine, düşük maliyetten prestije pek çok açıdan avantajlıdır. Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz:
  •        Toplantı yapmak gerektiğinde ayrı bir mekâna gitmek gerekmez.
  •        Dikkat dağıtıcı eylemlerin ortadan kalkması, çalışmanın daha verimli olmasını sağlar.
  •        Profesyonel ilişkiler kurmak kolaylaşır.
  •        Farklı lokasyonlarda çalışma alanına sahip olmak, prestijin artmasını sağlar.
Workpoint olarak coworking alanları, toplantı salonları ve sanal ofis hizmetlerimizle çalışma ekosistemine katkıda bulunuyoruz. Daha fazla bilgi almak ve ofisinizi yeni dünya trendlerine uygun olarak dönüştürmek için buraya tıklayın.
Sana yakın lokasyonlar burada! Şimdi tıkla.