Wo rk Po in t

Çalışma Hayatında Kullanabileceğiniz Motivasyon Artırıcı 5 İpucu

WorkPoint tarafından0 dk okuma süresi 19 Ekim 2023
Çalışma Hayatında Kullanabileceğiniz Motivasyon Artırıcı 5 İpucu
Yazıdaki Konu Başlıkları
İş hayatımız, gündelik yaşantımızın büyük bir bölümünü oluşturur. Neredeyse tüm planlarımızı iş hayatımızdaki meşguliyetimize göre planlarız. İş hayatımızdan kalan zamanımızı ise kişisel gelişimimize, sevdiklerimize, ailemize ve arkadaşlarımıza ayırırız. Bu sebeple de özel hayatımızı direkt olarak etkileyen iş hayatımız içerisinde duygu durumumuz, moral motivasyonumuz çok önemlidir. Bunun örneklerini iş hayatınızda muhtemelen yaşamışsınızdır. İş hayatınızda problemli bir gün geçirdiğinizde ya da bir sıkıntı çıktığında akşam eve gittiğinizde de duygu durumunuz, moraliniz düşük olur ve keyifsiz hissedersiniz. Bu gibi durumlarda çalışanların işlerine odağı dağılır.  Bu durumu sevdiklerinize yansıtmamaya çalışsanız da içten içe canınız sıkılabilir. Peki, böyle durumlarda nasıl motive olabilirsiniz? İş hayatında yaşanılan her şeye rağmen çalışanın motivasyonunu artırabileceği 5 ipucunu bu yazımızda sizler için derledik. 

İşinizi Severek Yapın

Genellikle herkesin söylediği “sevdiğiniz işi yapın” mottosunu duymuş olabilirsiniz. Elbette sevdiğiniz işi yapmak motivasyonunuzu doğrudan pozitif olarak etkiler. Ancak her zaman her durumda sevdiğiniz işi yapamayabilirsiniz. Sevdiğiniz bir işi yapıyorsanız dâhi sevdiğiniz işin bazı kısımları hoşunuza gitmeyebilir ya da sıkıcı gelebilir. Böyle durumlarda yaptığınız işi sevmeye çalışmanız, sevmek için kendinize bahaneler bulmanız motivasyon kaynaklarına ulaşmada size yardımcı olacaktır. Kalan hayatınız boyunca o işi sevmeseniz de aksiyon halindeyken küçük bahanelerle beyninizi kandırmanız iş hayatınızı daha güzel bir hale getirecektir. Unutmayın ki işini severek yapan bir insan hem daha iyi çıktılar ortaya koyar hem de duygusal olarak yıpranmaz. 

Disiplinli Şekilde Çalışın 

Kendinize bir çalışma sistemi yaratın ve bu sisteme ne olursa olsun uyun. Evet, yanlış okumadınız ne olursa olsun uyun. Belki yöneticiniz sizden ek bir iş isteyebilir ya da acil işleriniz çıkabilir. Yine de disiplinli bir şekilde güç içerisinde yapmanız gereken işlerinizi bitirmeniz oldukça önemlidir.  Bu sayede hem kendinize bir başarma duygusu katarsınız hem de diğer çalışma günlerinde iş yükünüz çok fazla olamayacağı için rahat bir şekilde çalışabilirsiniz. Disiplinli çalışmalarınızın sonucunda ise başarılı olmama şansınız oldukça düşüktür. 

İş Arkadaşlarınızla Uyum Sağlayın

Bu madde birçok çalışan tarafından yanlış anlaşılabilir. İş arkadaşlarınızla uyum sağlayın derken tüm gününüzü iş arkadaşlarınıza göre planlayın ve onlar ne yapıyorsa siz de katılın demiyoruz. Elbette kendi planınızı kendiniz yapın ve eğer müsaitseniz iş arkadaşlarınıza katılın. Burada anlatmak istediğimiz iş arkadaşlarınızla uyumlu bir şekilde geçinmeniz.  Her zaman tam olarak size uyan kişilerle çalışma şansınız olmayabilir. Bu gibi durumlarda dahi iş arkadaşlarınızla iyi geçinmeniz şirketinizdeki zor zamanlarda dertleşme, sohbet ve organizasyonlar sayesinde iletişim kurmanızı, dolayısıyla motivasyonunuzun yükselmesini sağlar. 

Kendinizi Ödüllendirin

Yoğun bir çalışma temposuna sahip olabilirsiniz. Bu yüzden kendinize, ailenize ya da sevdiklerinize zaman ayıramıyor ve bunu da fark edemeyebilirsiniz. Bu sebeple zaman zaman kendinizi ödüllendirmeniz, kısa tatiller yapmanız, etkinlikler düzenlemeniz motivasyonunuzu birden yükseltecektir.  Sürekli şekilde işinize kafa yormanız bir süre sonra performansınızı da düşürebilir. Ancak kendinize ara ara vereceğiniz ödüller sayesinde odağınızı çok daha iyi toplayabilir, sakin bir zihin yapısı ile tekrardan işinize dönebilirsiniz. Bu bazen bir etkinlik, bir hediye, konser ya da sevdiklerinizle bir akşam yemeği dâhi olabilir. 

Olumsuzluklara Karşı Hazırlıklı ve Dirençli Olun

İş hayatınız her zaman istediğiniz gibi gitmeyebilir. Almanız gereken ihaleleri alamamış, yetiştirmeniz gereken işleri yetiştirememiş olabilirsiniz. Bu durumun hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini kavrayın ve moralinizin bozulmasına izin vermeyin. Kendi zihinsel yapınız ne kadar dayanıklı olursa iş hayatındaki olumsuzluklara da o kadar güçlü bir şekilde yanıt vereceğinizi unutmayın.
Sana yakın lokasyonlar burada! Şimdi tıkla.