Wo rk Po in t

Çalışan Refahı Nedir ve İşverenler Bunu Artırabilir mi?

WorkPoint tarafından0 dk okuma süresi 19 Ekim 2023
Çalışan Refahı Nedir ve İşverenler Bunu Artırabilir mi?
Yazıdaki Konu Başlıkları
Pandemi ile yaşam maliyetlerinin artması dünyadaki çalışanların refahını büyük ölçüde etkiledi ve insanların bunalmış hissetmelerine sebep oldu. Çalışanlar, ihtiyaçlarını destekleyen ve verimliliklerini üst düzeye çıkaran bir şirket ortamı arıyor. Pandemiyle birlikte dünya çapında son 20 yılın en yüksek istifa oranı yaşanıyor. İstifa oranlarının artması, herkesin yarın istifa edebileceği anlamına gelmese de şirketlerin bu rakamları önemsemesi ve çalışanlarına daha fazla önem vermesi gerektiği anlamına geliyor. Çalışanların maddi ve manevi refahına önem veren şirketler daha fazla ilgi görüyor, ihtiyaç duyduğu iş gücü gereksinimlerine daha rahat ulaşıyor. Her şirket, çalışanlarının kendilerini mutlu hissettiği ve çalışmak için heyecan duyduğu bir yer olmak ister fakat çalışan refahı bir şirket için hangi anlama gelmelidir?

Stresli Dünyada Çalışanlar Yardım Bekler

Pandemi döneminde yapılan araştırmalar, halkın büyük bir bölümünün mali zorluklarla karşı karşıya kaldığını gösteriyor. Çocuklu aileler ise çocuklarının eğitimden geri kaldığını belirtiyor. Bununla birlikte salgın döneminde çalışanların duygusal stres seviyelerinin artması da büyük bir problem olarak görülüyor. Kaygı, stres, depresyon ve uykusuzluk yaşayan çalışan kesim ise bu noktada şirketlerinden yardım bekliyor. Duygusal tükenmişlik, çalışanların verimliliklerini ve üretkenliklerini kötü anlamda etkileyen bir unsur. Bu nedenle çalışanlar, şirketlerinin çalışan refahını göz önünde bulundurmasını, dolayısıyla çalışanları ile empati kurarak bu dönemlerde gerekli yardımları yapmasını bekliyor.

İş Yeri ve Çalışan Refahı Nedir? Nasıl Artırılır?

İş yeri refahı, en basit tanımıyla iş hayatının tüm yönlerini barındıran bir terimdir. Çalışan kesimin iş yeri içerisinde kaliteli ve güvenli bir ortamda bulunmasını, sosyal çevresinin gelişmesini ve yaptığı iş hakkında nasıl hissettiğini içerir. İş yeri refahı dört temel kategori altında ele alınabilir:

Kariyer

Çalışmalarının anlamlı bir sonuca ulaştığını düşünen ve şirketin gelişmesi için gerekli adımları öngören çalışanlar, iş yerinde daha yüksek sağlık oranları bildirme eğilimindedir. Araştırmaların gösterdiğine göre anlamlı bir katkı yaptığını düşünen çalışanlar %88 oranında işlerinde daha verimliler. Bununla birlikte çalışmalarının anlamlı ortaya anlamlı bir katkı çıkarmadığını düşünen çalışanlar, kariyerlerinde büyüme fırsatı göremiyor ve stres, tükenmişlik gibi zihinsel sağlık sorunları ile daha fazla karşılaşıyor.

Sosyal Çevre

Uzaktan çalışma modeli şirketlere çok büyük esneklik fırsatları sunarken aynı zamanda şirkette çalışanların daha izole bir hayat sürmesinden dolayı zihinsel sağlık tehditleri ile karşılaşma olasılığını artırıyor. Araştırmalar, çalışanların şirket içerisinde bir sosyal çevreye sahip olmasının çalışan refahını etkileyen en önemli faktör olduğu gösteriyor. Koordineli kişisel toplantı saatleri, sosyal etkinlikler ve esnek bir çalışma planı oluşturmanız, çalışanlarınızın iş yerinde verimli ilişkiler kurmasına destek olabilir.

Fiziksel Çevre

Kendileri için zaman ayırabilen çalışanlar, iş yerinde yaptıkları işlerden daha fazla zevk alırlar. Uyku ve beslenme gibi temel fizyolojik ihtiyaçlarını karşılayamayan çalışanlar şirket içerisinde daha verimsiz şekilde çalışırlar. Bu nedenle uzun çalışma saatleri, gece vardiyaları ve hafta sonu çalışma programları firmalar için oldukça verimsiz, çalışan refahını kötü etkileyen unsurlar olarak karşımıza çıkar. Çalışanlarınıza uyumlu bir ofis ortamı yaratmanız, kariyer olanakları sağlamanız ve esnek çalışma saatleri ile proje süreçlerinizi yönetmeniz çok önemlidir. Bu sayede çalışanlarınızla verimli bir şirket kültürü oluşturabilirsiniz. Stres, kaygı ve depresyondan uzak, zihin sağlığı ile fiziksel sağlığı iyi seyreden bir çalışan takımına sahip olmanız çalışan refahını, dolayısıyla şirketinizin verimliliğini olumlu yönde etkileyecektir.

Finansal Çevre

Pandemi şartlarıyla birlikte yaşam maliyetleri öngörülemeyen derecede arttı ve bu durum çalışan refahını da olumsuz yönde etkiledi. Maliyetleri artan çalışanlar çeşitli finansal sıkıntılarla karşı karşıya kaldı ve tükenmişlik ile yüzleştir. Araştırmalar ise çalışanın temel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabileceği bir seviyedeki ücretin, çalışanın verimliliği üzerinde pozitif etki yaratabileceğini gösteriyor.    
Sana yakın lokasyonlar burada! Şimdi tıkla.