Wo rk Po in t

Başarısız İnsanın Alışkanlıkları Nelerdir?

WorkPoint tarafından0 dk okuma süresi 19 Ekim 2023
Başarısız İnsanın Alışkanlıkları Nelerdir?
Yazıdaki Konu Başlıkları
Sizi diğer insanlardan ayıran benzersiz alışkanlıklarınız ve rutinletinleriniz bulunabilir. Bazı alışkanlıklarınızı yaşınız ilerledikçe edinirken, kimisi çocukluğunuzdan beri sizinle birliktedir. Olumlu ya da olumsuz tüm alışkanlıklarınız, üretkenliğiniz ve nihayetinde kariyeriniz üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Başarınız üzerindeki olumsuz etkisi bulunan bazı alışkanlıklarınızla burada karşılaşabilir, kişisel gelişim planlarınızı yaparken üzerinde düşünmek isteyebilirsiniz. Buradaki negatif davranış kalıplarından birkaçına sahip olmanız, başarısız olacağınız anlamına gelmediği gibi, her davranışınızın hayatınıza etkisi farklı seviyelerde olur. Kimi kötü alışkanlıklardan kaçınmak nispeten kolayken kimini bırakmak daha güç olabilir.

Başarısız İnsanların Çalışma Alışkanlıkları

Başarısız insanlar değişime sıcak bakmaz ve risk almazlar. Rutinlerine o kadar bağlıdırlar ki, normdan küçük bir sapma, onlarda büyük bir strese neden olur. Açık fikirli olmamaları kötü bir deneyimden, bilinmeyenden korkmaktan veya üstünlük duygusundan kaynaklanabilir. Konfor alanından çıkmak istemezler. Bunun için gerektiğinde farklı bir açıdan bakmayı reddetmek, hem size hem de iş arkadaşlarınıza zarar verir. Bunun önüne geçmek için değişimin sürekli olduğunu ve bilmediğiniz şeyleri öğrenmenin değerinizi düşürmediğini kabul etmeyi öğrenmelisiniz. Hayatınızda yeniye yer açmanız gerekir. Çoğu insan eleştirilmekten hoşlanmasa da, hatalarını sahiplenmeyi reddetmek kimseyi güçlü kılmaz. Yanlış yaptığını kabul etmek ve hatalarını düzeltmek için adımlar atmak, gerçek bir yetişkin davranışıdır. Eleştiriyi bir gelişme aracı olarak gördüğünüzde sadece iş arkadaşlarınızın saygısını kazanmakla kalmaz, kendinize de saygı duyarsınız. Başarısız insanlar, eleştirilmeyi sevmeseler de her şeyde kusur bulmakta çok iyidirler. Başarılı insan, işini zamanında tamamlamayı tercih ederken başarısız insan işini erteler. Sektör ne olursa olsun, son teslim tarihleri her iş yerinde önemlidir. Sevseniz de sevmeseniz de elinizdeki işi son güne bırakmak yerine, yeterli vakit ayırarak nitelikli bir sonuç için çalışabilirsiniz. İşinizi ertelemeniz gerektiğinde ise, zamanınızı değerli veya daha öncelikli bir şey yapmak için kullandığınızdan emin olmalısınız.

Başarısız İnsanların Alışkanlıklarından Kurtulma Yolları

Başarılı insanlar, başarının harekete geçmekten, fikirlerini hayata geçirmekten geldiğini bilirler. Fikirler hakkında konuşurlar ve bu fikirleri daha iyi hale getirmek için çevrelerindeki insanlarla paylaşırlar. En başarılı insanlar, her zaman kendilerinin ötesine bakarlar. Bunun nedenle başarısızlık getiren alışkanlıklarınızdan kurtulmak için yapabilecekleriniz şunlardır:
  • Erteleme alışkanlığınızın üstesinden gelmek için, projelerinizi küçük parçalara bölerek üstesinden daha kolay gelebileceğiniz hale dönüştürebilir, işlerinizi sırayla tamamlamayı deneyebilirsiniz.
  • Başarısız olma olasılığını kabul edip başarısızlıklarınızı öğrenme fırsatı olarak görebilir, bir dahaki sefere daha iyisini yapmaya çalışabilirsiniz.
  • İşinizle ilgili varsayımlarda bulunmak yerine, sorular sorup aldığınız cevaplar üzerinden ekip arkadaşlarınızla iletişim kurmayı tercih edebilirsiniz.
  • En başarılı şirketler, başkalarının düşünce ve görüşlerini öğrenmek için bir danışman ekibine sahip kuruluşlardır. Dinlemeyi öğrenerek başkalarının bilgi ve deneyimlerinden faydalanmayı deneyebiirsiniz.
  • Yalnızca geçmişte etkili olduğunu bildiğiniz şeylere bağlı kalarak kişisel veya profesyonel olarak gelişemezsiniz. Riskin sizi gelişmekten alıkoymasına izin vermeyebilir, onu, başarıya giden yolda karşılaştığınız küçük bir engel olarak görebilirsiniz.
  • Çabuk vazgeçme alışkanlığınızı kırmak için, kendinizi ne olursa olsun başladığınız bir işin sonuna kadar gitmek üzere cesaretlendirmenin yollarını bulabilirsiniz.
  • Psikolojinizi fazladan zorlayan karşılaştırmalardan kaçınmak için iyi olduğunuz şeylere odaklanarak becerilerinizi üst düzeye çıkarma yollarını arayabilirsiniz.
  • Diğer insanlara rakip gözüyle bakmaktan kaçınarak neden ve nasıl başarılı olduklarını analiz etmeye çalışabilir, mümkün olduğunca çok şey öğrenme fırsatını yakalayabilirsiniz.
Bir diğer seçeneğiniz de, WorkPoint‘in sunduğu hizmetlerin desteğiyle girişimlerinize güç kazandırabilir, böylelikle kariyerinize başarılı bir noktadan başlama fırsatını yakalayabilirsiniz. Bunun için size özel tekliflerle sunulan prestijli sanal ofisleri kiralayarak yeni girişiminizi güvenle başlatabilir, bu sayede çağrı karşılama ve bilgilendirme hizmetlerinden yararlanarak girişiminizin gerektirdiği diğer adımlara odaklanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, bizimle iletişime geçmeniz.
Sana yakın lokasyonlar burada! Şimdi tıkla.