Wo rk Po in t

Anonim Şirket Nasıl Kurulur?

WorkPoint tarafından0 dk okuma süresi 19 Ekim 2023
Anonim Şirket Nasıl Kurulur?
Yazıdaki Konu Başlıkları
Şirket kuruluşu konusunda deneyim sahibi olmayan girişimcilerin kafasındaki temel konular, şirket türleri ve kuruluş süreçleri hakkındaki soru işaretleridir. Şirketler şahıs veya sermaye şirketleri olarak farklı türlere ayrılır. Ayrıca bu türler içinde de çeşitlenir. Sermaye şirketleri arasındaki şirket türlerinden olan anonim şirketlerin kuruluş aşamasında da birçok önemli detay vardır. Bu detaylara hakim olmak, girişimciler açısından doğru ve hızlı adımlar atmak için oldukça önemlidir. Dolayısıyla sermaye yapısı, ortaklık yapısı ve yönetim modeli olarak diğer şirket türlerinden farklı özellikler taşıyan anonim şirketler hakkında bilinmesi gereken temel konuları incelemekte yarar vardır.

Anonim Şirket Nedir?

Sermaye şirketleri arasında yer alan ve bu kategorinin bütün özelliklerini bünyesinde barındıran anonim şirket, büyük ölçekli ekonomik faaliyetleri sürdürmek için kurulan şirketlerin türüdür. Bu şirketlerde, yüksek gelir ve kâr beklentisi olduğu için ortak sayısı, ortaklık yapısı ve sermaye miktarı da bu hedefler doğrultusunda şekillenir. Anonim şirketler, tüm ekonomik faaliyetlerde rol alabilir ve çoğunluk esasına göre yönetilir. Ayrıca büyük hedefleri olan anonim şirketler, sermayesinin belli bir kısmını menkul kıymete dönüştürebilir.

Anonim Şirket Nasıl Kurulur?

Anonim şirket kuruluşu aşamasında belli başlı bazı süreçleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmek gerekir. Bir şirket kurulurken ilk olarak Ticaret Odası kaydı yapılmalı ve ilgili vergi dairesinden mükellefiyet işlemi tamamlanmalıdır. Bundan sonraki aşamaların en önemlisi bir şirket merkezi belirlemek ve kira kontratı hazırlamaktır. Şirketin merkezi, aynı zamanda resmi adresinin de olduğu yerdir. Bu aşamada şirketin NACE kodu ve ünvanı da belirlenir. Şirket kuruluş sürecinde bir mali müşavir ile çalışmakta yarar vardır. Müşavir, süreçle ilgili evrakları, ilgili mercilere ulaştırarak potansiyel vergi numarasını alır ve ana sözleşmeyi oluşturarak şirketin banka ve noter işlemlerini tamamlar.

Anonim Şirketin Özellikleri

  • Anonim şirketler, gerçek ve tüzel kişiler tarafından kurulabilir.
  • Hissedarların ortaklıktan ayrılma hakkı yoktur.
  • Ortak sayısında bir üst sınır yoktur.
  • Yasaların izin verdiği bütün ekonomik faaliyetleri gerçekleştirebilirler.
  • Tahvil, hisse senedi vs. gibi araçlarla halka arz edilebilirler.
  • Sermaye miktarı en az 50 bin lira olmalıdır.
  • Yönetim kurulu üyeleri, tüzel veya gerçek kişiler olabilir.
  • Hisselerin devredilmesi sözleşme ile gerçekleştirilebilir.
  • Kamu borçlarında ortakların sorumluluğu yoktur.
Anonim şirketler, yasal bir resmi adrese sahip olmak durumundadır. Bu anlamda şirketin adresinin prestijli bir lokasyonda olması, şirketin itibarını ve iş dünyasıyla etkileşimini arttırır. Workpoint’in ayrıcalıklı ofis hizmetleri sayesinde şirketiniz için merkezi ve prestijli bir yasal adres imkanına sahip olabilirsiniz. Yeni nesil coworking anlayışına uygun hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmetleri sunan Workpoint’in hizmetlerinden yararlanmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Sana yakın lokasyonlar burada! Şimdi tıkla.